Tekturowe tuby – krok w kierunku trwałości

31 grudnia, 2021 Off By admin
Mamy XXI stulecie oraz zdajemy sobie sprawę z ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje mrowie kryzysów, które przyczyniają się do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna praca odpadów nieulegających biodegradacji, absencja odpowiedzialnego zarządzania odpadami oraz recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu przygoda w BBC News… spis ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero ostatnio (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy kierować uwagę na nasze otoczenie tudzież eksplorować oszacować wpływ człowieka oraz jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są ciągle w toku. Jednak między wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, tak aby zredukować nasze problemy, „recykling naszych odpadów tudzież zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego podobnie produkty tekturowe wykonane w 100% spośród papieru pochodzącego spośród recyklingu są oczywistym wyborem, kto być może http://www.zuchowicz.eu zastąpić różne niezrównoważone natomiast kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne już odkąd jakiegoś czasu, od momentu lat 50. ubiegłego wieku, oraz okazały się tanie natomiast przyjazne w celu środowiska.

Obecnie tektura jest wykorzystywana w wielu branżach, od momentu opakowań po budownictwo, a jest szczególnie znana ze swojej wytrzymałości a integralności strukturalnej, i również umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem dla przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się aż do recyklingu – może istnieć znów wykorzystana albo poddana recyklingowi w związki od momentu potrzeb

Niedrogi – w porównaniu z innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość a sztywność – umiejętność do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie z przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, tak aby nadawały się do różnych zastosowań w budownictwie oraz przemysłowych operacjach nawijania. W związki od czasu zastosowania natomiast funkcji, do której są używane, tekturowe rdzenie zaś tuby mogą egzystować zaprojektowane tak, by być w użyciu http://www.kacperek.eu potrzebny rozmiar, moc a integralność dla wielu zastosowań przemysłowych i budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze aż do 2010 roku stosowanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało to z faktu, że moc papieru ulega pogorszeniu u dołu wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało to jego używanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, z racji bardzo wydajnej oraz pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera z 2014 roku, jesteśmy teraz w stanie robić tekturowe tuby, które są planowo zabezpieczone poprzednio przenikaniem wilgoci. Ta mechanika pozwoliła na wykorzystanie tektury aż do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność zaś potęga strukturalną, które spełniają wymagania natomiast pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują teraz szerokie http://www.wyroba.eu używanie w projektowaniu tymczasowych ewentualnie półtrwałych konstrukcji, takich gdy przestrzenie wystawiennicze a rozrywkowe, domy, schroniska, oraz nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym od lat 50-tych XX wieku, po największej części do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są oraz tradycyjnie używane do poziomego deskowania mostów tudzież podobnych konstrukcji.

Chociaż w tym momencie dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane aż do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych do projektowania konstrukcji ze względu na wybór ich recyklingu natomiast zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne eksploatacja materiałów natomiast rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co przypadkiem zapewnić budowę tanich tudzież zrównoważonych konstrukcji. Może owo potencjalnie dogodzić światowe zapotrzebowanie na tanie budowlanka mieszkaniowe zaś konstrukcje.