Tekturowe tuby – chód w kierunku trwałości

28 września, 2022 Off By admin
Mamy XXI wiek tudzież zdajemy sobie sprawę spośród ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje mrowie kryzysów, które przyczyniają się aż do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna produkcja odpadów nieulegających biodegradacji, absencja odpowiedzialnego zarządzania odpadami zaś recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu przygoda w BBC News… spis ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero ostatnio (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy kierować uwagę na nasze anturaż zaś próbować rozumieć autorytet człowieka i jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są cięgiem w toku. Jednak między wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, tak aby zniżyć nasze problemy, „recykling naszych odpadów zaś zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego też produkty tekturowe wykonane w 100% z papieru pochodzącego z recyklingu są oczywistym wyborem, jaki prawdopodobnie http://www.zuchowicz.eu zamienić różne niezrównoważone natomiast kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne w tym momencie odkąd jakiegoś czasu, od lat 50. ubiegłego wieku, a atletyczny się tanie natomiast przyjazne dla środowiska.

Obecnie karton jest wykorzystywana w wielu branżach, odkąd opakowań po budownictwo, oraz jest wyjątkowo znana ze swojej wytrzymałości natomiast integralności strukturalnej, zaś plus umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem gwoli przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się aż do recyklingu – przypuszczalnie być po raz drugi wykorzystana bądź poddana recyklingowi w zależności od momentu potrzeb

Niedrogi – w porównaniu spośród innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość tudzież brak elastyczności – wprawa do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie z przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, ażeby nadawały się do różnych zastosowań w budownictwie natomiast przemysłowych operacjach nawijania. W związki odkąd zastosowania natomiast funkcji, do której są używane, tekturowe rdzenie a tuby mogą stanowić zaprojektowane tak, tak aby otrzymać http://www.kacperek.eu wymagany rozmiar, moc oraz spójność w celu wielu zastosowań przemysłowych oraz budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze do 2010 roku aplikowanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało to z faktu, że siła papieru ulega pogorszeniu u dołu wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało owo jego zastosowanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, z racji ogromnie wydajnej oraz pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera z 2014 roku, jesteśmy chwilowo w stanie robić tekturowe tuby, które są planowo zabezpieczone przed przenikaniem wilgoci. Ta mechanika pozwoliła na wykorzystanie tektury aż do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność a siła strukturalną, które spełniają wymagania tudzież pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują w tym momencie szerokie http://www.wyroba.eu stosowanie w projektowaniu tymczasowych lub półtrwałych konstrukcji, takich jak przestrzenie wystawiennicze i rozrywkowe, domy, schroniska, a nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym od chwili lat 50-tych XX wieku, po największej części do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są i tradycyjnie używane aż do poziomego deskowania mostów zaś podobnych konstrukcji.

Chociaż w tym momencie dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych do projektowania konstrukcji ze względu na alternatywa ich recyklingu zaś zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne wykorzystanie materiałów i rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co być może zapewnić budowę tanich a zrównoważonych konstrukcji. Może to potencjalnie zaspokoić światowe potrzeba posiadania na tanie branża budowlana mieszkaniowe oraz konstrukcje.